קיבוץ הראל, הרי יהודה

הראל, קיבוץ חילוני בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 300

צור קשר עם הראל

לשיחה עם הראל

073-702-7120

אודות הראל

הראל קיבוץ בהרי יהודה נוסד עם קום המדינה על אדמות הכפר הערבי בית ג'יז. מייסדיו של הקיבוץ היו יוצאי פלמ"ח. הקיבוץ שייך לתנועה הקיבוצית והוקם במסגרת הצבתם של יישובים על גבולות המדינה על ידי לוחמי הפלמ"ח. עקב כך, עיקר עיסוקם של תושבי היישוב היה אבטחת גבולות המדינה וייעור האזור. בהמשך, לאחר שבוססה המדינה, הועבר הקיבוץ אל האדמות בהן נמצא היום.

קהילה
חברי קיבוץ הראל, שכאמור הוקם יחד עם המדינה, נודעו בזכות פעילותם הפוליטית הרבה. המסורת של הפעילות והמעורבות הפוליטית השפיעו על צביונו של הקיבוץ, ואין ספק כי מעורבות בנעשה במדינה היא אחד מערכי הקהילה בקיבוץ גם כיום.
עד שנת 1978 הקיבוץ נותר קטן, אף על פי שלאורך השנים חיו בו מאות אנשים בין אם היו אלה בני גרעינים ואחרים. לאחר שבשנת 2005 עבר הקיבוץ למתכונת של "קיבוץ מתחדש", החל הקיבוץ לקלוט אנשים נוספים, בכלל זה בעיקר בני ובנות חברי הקיבוץ המקורי . על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2010, חיים בקיבוץ כ-200 תושבים.

**כיום לא ידוע על הליכי קליטה של חברים/משפחות חדשות לקיבוץ.
שירותים ותחבורה
הקיבוץ נמצא בסמוך לצומת הראל, היא צומת מרכזית וחשובה בדרך אל ירושלים, ובשל כך נוח מאוד להגיע אל הקיבוץ וממנו לירושלים. התחבורה הציבורית אל הקיבוץ מגיעה בתדירות גבוהה, ומאפשרת נוחות רבה לתושבי הקיבוץ ואורחיו. מלבד זאת, הקרבה אל כביש 1, המחבר בין ת"א לירושלים, היא יתרון המאפשר להגיע תוך כ-15 ד' לירושלים ותוך כ-35 ד' לת"א.