מושב זוהר, חבל לכיש

זוהר, מושב מעורב בחבל לכיש

שייך למועצה אזורית לכיש

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 342

צור קשר עם זוהר
  • טלפון08-6848203
  • פקס08-6848203

אודות זוהר

מושב זוהר הינו מושב אשר ממוקם במרכזו של חבל לכיש ונמצא תחת המועצה האזורית לכיש. המושב מורכב מקהילה מעורבת וחמה של דתיים וחילוניים. במקום קיימת שכונת הרחבה מרשימה המשווקת חלום ובו שדות ירוקים וציוריים הקרובים לערים מרכזיות ואזורי תעסוקה. החינוך בחבל לכיש מורכב מבתי ספר מהשורה הראשונה בישראל...
מושב זוהר הינו אחד מ-14 המושבים המרכיבים את המועצה האזורית לכיש. המושב נמצא בסמוך לשדרות (10 ק"מ), קריית גת (11 ק"מ) וחוף הים של העיר אשקלון (15 ק"מ). זוהר הוקם בשנת 1956 על ידי עולים חדשים מתוניסיה ואלג'יריה. מבין כל המושבים באזור, מושב זוהר הינו היחיד החבר באיחוד החקלאי. העולים החדשים אשר הקימו את המושב החליטו לקרוא את שמו "זוהר" וזאת מתוך תקווה כי ההצלחה תאיר להם פנים ותזהר עבורם בחבל ארץ חמים זה. דתיים וחילוניים מרכיבים את הקהילה החמה במושב זוהר והופכים אותו למקום מיוחד במינו.
מלבד האווירה הארצישראלית המקסימה, פועלת בזוהר קהילת חברים מגובשת המקפידה על קשר הדדי וסולידריות מושבניקית מהזן הישן והטוב. לדוגמא, מדי חודש מתארגנות במושב הסעות לימי כיף עבור בני נוער ומשפחות מהמושב. כמו כן, במקום התפתחה במרוצת השנים מסורת של חגיגות קהילתיות במועדים "חלוציים קלאסיים" כגון חג השבועות. חברי המושב מפעילים דף "פייסבוק" דינאמי ובו הם מעדכנים זה את זה אודות פעילויות והתפתחויות רלבנטיות.
קליטה
בתקופה האחרונה, המועצה האזורית לכיש ביקשה להרחיב באופן משמעותי את קבלת החברים והתושבים המצטרפים למושבים הפועלים בתחומה. עם זאת, לאחר שהמגרשים באזור "נחטפו כלחמניות", החבל נכנס להקפאה מסוימת מבחינת שיווק מגרשים. כיום, ניתן לרכוש במושב זוהר נכסים, הן בתים והן מגרשים חקלאיים ותעשייתיים, באמצעות לוחות הנדל"ן הפרטיים. למעשה, המושב נמצא כעת בתהליכים לקראת הרחבה. ההערכה היא כי בשכונת ההרחבה לכשתוקם, ישווקו מגרשים בגודל של כחצי דונם.