מושב טל שחר, הרי יהודה

טל שחר, מושב חילוני בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1100

צור קשר עם טל שחר

לשיחה עם טל שחר

073-759-5065

אודות טל שחר

אודות המושב טל שחר.
טל שחר הוקם כחלק מתכנית שגובשה עוד במהלך מלחמת העצמאות להקים 32 ישובים חדשים, בעיקר בפרוזדור לירושלים. ההחלטה על הקמת הישובים התקבלה בישיבת ממשלה שהתקיימה ב-20 לאוגוסט.

במסגרת ההחלטה נקבע כי הישובים יוקמו על אדמות של הקרן הקיימת, של המדינה ושל כפרים שפונו. אולם ההחלטה פרטה גם כי ישאירו מספיק אדמה לקליטת התושבים הקודמים, אם יחזרו. טל-שחר הוקם על אדמות הכפר הכפר הערבי ח'ירבת בית פאר שתושביו נטשו אותו במהלך מבצע נחשון לפריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות.

המושב הוקם על ידי עולים שהגיעו ממספר מדינות. במהלך 1948 התיישבה הקבוצה הראשונה. רוב המתיישבים שרצו להקים בית במושב באו מטורקיה ויוון ושהו בארץ מזה מספר שנים תוך שהם מכשירים עצמם לעבודה חקלאית.

שם הישוב היה בתחילה בית פאר, על שמו של הכפר הערבי הקודם. אולם השם טל שחר נבחר כאות הוקרה להנרי מורגנטאו הבן, מחשובי הפעילים הציונים בארה"ב ומי שהיה אחראי על המגבית היהודית למען ישראל.

מורגנטאו אף נכח בטכס הנחת אבן הפינה, והקשר עמו סייע רבות לפיתוח הישוב במשך השנים.

בתחילה שימש הישוב גם כמשלט, אחד מתוך 4 משלטים שנועדו להגן על דרך בורמה, שנפרצה זה עתה ובהמשך היה למושב. ועקב השטח הרב עליו היה פרוס הוחלט לצרף אליו משפחות נוספות. אולם הקשיים הכלכליים גרמו לעזיבה רבה. התברר כי אדמת הסיד במקום מונעת גידולים רבים, ועיקר הפרנסה הייתה על ענף הלול.

רק בשנת 1966 החליטה הממשלה להרחיב את מקורות ההכנסה ולפתח גם את ענף הרפת. אולם במקום יש רק משקים מעטים העוסקים בפעילות חקלאית.

אופי האוכלוסיה במושב טל שחר
כיום כולל היישוב כ-330 בתי אב שהקימו בית במושב טל שחר, הכוללים כ-1100 נפשות. למקום אופי חילוני.