כוכב יאיר - צור יגאל, שרון

כוכב יאיר - צור יגאל, מועצה מקומית מעורב בשרון

סוג: מועצה מקומית

אופי התישבות: מעורב

מספר תושבים: 10,000

צור קשר עם כוכב יאיר - צור יגאל
  • טלפון09-7640200

אודות כוכב יאיר - צור יגאל

כוכב יאיר היא מועצה מקומית בשרון אשר הפכה זה מכבר לסמל ומופת. זהו אחד היישובים החזקים והאיכותיים ביותר בישראל והוא מדורג באשכול ה-9 בדירוג הסוציו-אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כוכב יאיר ממוקמת בלב השרון ומציעה לתושביה שירותים ציבוריים מעולים, מגוון רחב של שטחים ירוקים, מערכת חינוך משומנת היטב, פעילויות תרבות ופנאי, קרבה לצירי תחבורה מרכזיים ורמת חיים מהגבוהות במדינה.
כוכב יאיר היא מועצה מקומית באזור המרכז אשר ממוקמת במזרח השרון. מדובר למעשה באיחוד בין שני יישובים – צור יגאל וכוכב יאיר – אשר נכנס לתוקף בחורף 2003. מבחינה היסטורית, היישוב כוכב יאיר הוקם על ידי צעירי תנועת החירות בסוף שנת 1980 והוא קרוי על שם כינוי המחתרת (יאיר) של מייסד ארגון לח"י, אברהם שטרן. כשש שנים לאחר הקמתו, כוכב יאיר הוכרז כמועצה מקומית. הצד השני של המועצה המקומית, צור יגאל, הוא יישוב אשר הוקם בתחילת שנות ה-90 במסגרת פרויקט "שבעת הכוכבים" שנועד לחזק את ההתיישבות העברית באזור קו התפר. האיחוד בין שני היישובים לא פגע כמובן ברמת החיים של תושביהם, שכן גם כוכב יאיר וגם צור יגאל היו מאופיינים מאז ומעולם ברמת חיים גבוהה ואוכלוסייה חזקה. לאחרונה, הוחלט כי המועצה המקומית תקרא "כוכב יאיר" (ולא "כוכב יאיר צור יגאל" כפי שהיא נהוג מאז האיחוד).
כיום, מתגוררים במועצה המקומית כוכב יאיר כ-10,000 תושבים וביניהם גם מפורסמים רבים ובכירים במערכת הביטחון. המועצה מתגאה בהשתייכותה לאשכול ה-9 מבחינת הדירוג הסוציו-אקונומי לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היא ממוקמת בלב אזור השרון, סמוך לכל צירי התחבורה המרכזיים ובמרחק נגיעה מתל אביב וגוש דן. קרבתה של כוכב יאיר לאזור המרכז לא פוגעת באופי המיוחד של המועצה המקומית אשר מציעה לתושביה שטחים פתוחים לרוב, אזורים ירוקים ואווירה כפרית-קהילתית.
חזותה של כוכב יאיר מתאפיינת בבנייה צמודת קרקע ומגוון רחב של שטחים ציבורים ירוקים. בין השאר, איכות החיים ביישוב באה לידי ביטוי בתכנון נכון של הפיתוח הדמוגרפי, רחובות הולנדים, הטמנת תשתיות בקרקע, מבני ציבור נאים, מערכות מתקדמות לתקשורת, חורש טבעי, שטחי גינון ועוד. הרכב האוכלוסייה בכוכב יאיר הוא הטרוגני וביישוב מתגוררים ביחד צברים, עולים חדשים, דתיים וחילונים. חרף היותה מועצה מקומית, כוכב יאיר צור ידועה באופי הקהילתי המיוחד שלה ובשיתוף התושבים בכל מערכותיו של היישוב.
קליטה וקהילה
כוכב יאיר היא מועצה מקומית קטנה אשר הבנייה בה יחסית רוויה. נכון לשנת 2014, אין דיווחים קונקרטיים אודות פיתוח דמוגרפי עתידי ביישוב. מחירי הבתים הפרטיים בכוכב יאיר נעים סביב 2.5 מיליון ₪. על פי פרסומים שונים, ישנן תוכניות לגבי איחוד פיסי של כוכב יאיר עם צור יגאל אשר יביא גם לשיווק מגרשים לבנייה במועצה המקומית. באזור צור יגאל, מחירו הממוצע של בית דו משפחתי עומד על כ-1.5 מיליון שקלים (3 חדרים). בתים פרטיים בצור יגאל מגיעים כבר לסכומים הזהים לכוכב יאיר (כ-2.45 מיליון שקלים בממוצע).