מושב כפר ויתקין, עמק חפר

כפר ויתקין, מושב חילוני בעמק חפר

שייך למועצה אזורית עמק חפר

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם כפר ויתקין
  • טלפון09-8666316

אודות כפר ויתקין

אופי האוכלוסייה במושב כפר ויתקין

כפר ויתקין הוא המושב הראשון אשר הוקם במסגרת הקמת יישובי עמק חפר, על ידי קבוצה של כעשרים תושבים אשר התגוררו בטרם תחילת בנייתו של המושב בבית אבן סמוך לו. כיום מונה המושב למעלה מאלף ושבע מאות תושבים, המוגדרים כבעלי אופי חילוני חופשי.

אודות המושב כפר ויתקין

המושב כפר ויתקין הוא מושב עובדים חקלאי המשתייך אל קבוצת היישובים והמושבים הנתונים תחת חסותה של המועצה האזורית עמק חפר. המושב הוקם על ידי קבוצה של עשרים תושבים אשר החליטו להקים בית בשפלה על ידי בניית בית במושב חקלאי, והתיישבו בסמוך למושב בבית אבן קטן עד שיוכלו להיכנס אל מגורי הקבע אשר נבנו במושב. רק כעבור שלש שנים של המתנה בבית האבן, יכלו התושבים הראשונים לעבור אל מגורי הקבע, אל מבנה הקיים עד היום במושב, והוא מכונה בית הראשונים, או הבית הגדול.

קבוצת מתיישבים זו, הייתה הקבוצה הראשונה אשר ביקשה לבנות בית בשפלה בכלל ובעמק חפר בפרט, על ידי הקמת בית במושב חקלאי. עבודתם הרבה והקשה בתחילת הדרך כללה בין היתר ייבוש ביצות, נטיעת חורשות, ניקוז תעלות והכשרת האדמה לבנייתו בל המושב רחב המימדים לימים.

בשנת 1931, נקלטו אל המושב משפחות נוספות, במסגרת הרחבה קהילתית אשר כונתה מחנה שכונת צריפים, נבנו בית הספר של המושב, צרכניה ומחלבה, ושאר אמצעים אשר עמדו לבסוף לרווחת תושבי המושב לניהול אורח חיים תקין להם ולבני משפחותיהם הקיימים והנקלטים אשר הקימו בית בשפלה על ידי בניית בית במושב חקלאי איכותי זה. בשנת 1932, התאחדו התושבים בבית הראשונים והתושבים במחנה צריפים אל המושב כפר ויתקין המאוחד, ובשנת 1933 הועברו הצריפים אל אזור מבני הקבע.