קיבוץ כפר מנחם, שפלה

כפר מנחם, קיבוץ חילוני בשפלה

שייך למועצה אזורית יואב

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם כפר מנחם
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/כפר-מנחם/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון08-8508411
  • פקס08-8508601

אודות כפר מנחם

כפר מנחם הינו קיבוץ חילוני השוכן במבואות הרי ירושלים, 15 ק"מ מערבית לבית שמש, 20 ק"מ מחוף הים של אשדוד, וסמוך לקריית מלאכי. מקימי הקיבוץ נמנו על קבוצת פועלים אשר נשאה את שמו של מנחם אוסישקין (ונקראה "ארגון מנחם"). המקום נהרס לחלוטין כשנה לאחר עלייתו על הקרקע, וזאת במהלך פרעות 1936. כעבור שנה, נעשה ניסיון עלייה נוסף במסגרת ישובי חומה ומגדל. גם פעולה זו לא החזיקה מעמד לאורך זמן.

בשנת 1939, המוסדות המיישבים החליפו את "ארגון מנחם" בגרעין של השומר הצעיר. בני השומר הצעיר הצליחו לתקוע יתד בקרקע. הקיבוץ קיים מאז ופועל תחת משנתו של השמו"צ. במרוצת השנים, הצטרפו לקיבוץ גרעינים נוספים של השומר הצעיר מרחבי תבל.

הנופים המרהיבים של הרי ירושלים, לצד שביליו הכפריים והציוריים של קיבוץ כפר מנחם, יוצרים במקום אווירה מיוחדת. הקהילה החמה והמשפחתית, אשר מורכבת הן מדור המייסדים ובניהם, והן מתושבים ומשפחות שהצטרפו לכפר מנחם לאורך השנים, ידועה כקהילה מגובשת ומלוכדת. ערכים כגון ציונות, חלוציות ועבודת הארץ יושבים בבסיס הערכים של הקיבוץ ומנחים את חבריו עד היום.
קליטה
הקיבוץ לא קולט כיום משפחות חדשות. בעבר נבנתה בקיבוץ שכונת הרחבה בת כ-150 יחידות דיור. עשרות יחידות כבר אוכלסו במשפחות צעירות. על מנת לשמר את הקהילתיות בקיבוץ, הוקמה אגודה מוניציפאלית חדשה בשם "מתיישבי כפר מנחם" אשר שמה לעצמה למטרה לדאוג לתושבי שכונת ההרחבה מבחינת עבודה, חינוך, נוי, ספריה, תרבות וכדומה. הקליטה לקיבוץ ולשכונת ההרחבה צריכה להיעשות לאחר פניה לקיבוץ ועמידה בפני מבחנים, תעודת יושר וועדת קליטה.