מושב מבוא חורון, אזור ירושלים

מבוא חורון, מושב דתי באזור ירושלים

שייך למועצה אזורית מטה בנימין

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 2,200

צור קשר עם מבוא חורון
  • טלפון08-9726794

אודות מבוא חורון

בצפון עמק איילון, על הגבול שבין הרי ירושלים לשפלה, שוכן מושב שיתופי מיוחד במינו. מדובר כמובן במבוא חורון. היישוב, אשר ממוקם ממש במרכז הארץ ובסמוך למחלף לטרון (כביש ירושלים-תל אביב), הוקם כקיבוץ בשנת 1969. לאחר נדידה בין מספר מקומות, מייסדי מבוא חורון התיישבו בנקודה הנוכחית בה שוכן המושב כיום. עד לפני כ-20 שנה, המושב התנהל על בסיס מודל כלכלי שיתופי. עם זאת, לקראת תחילת שנות ה-2000, המבנה הכלכלי והשיתופי במקום השתנה. שינוי זה איפשר ליישוב לעבור תנופת התפתחות דמוגרפית ולקלוט לשורותיו משפחות חדשות.
עם הקמתו, מבוא חורון היה ליישוב הראשון במועצה האזורית מטה בנימין. האוכלוסייה במבוא חורון שייכת לזרם החרדי-לאומי. בני המקום מקיימים אורח חיים תורני ומשלבים עימו גם פרנסה ועבודה. מרבית תושבי המקום עובדים מחוץ לשערי מבוא חורון ורב היישוב (מאז שנותיו הראשונות של המקום) הוא הרב יונה דברת. כיום, גרות במבוא חורון כ-300 משפחות. חשוב להדגיש כי לא כל תושבי המקום עובדים במקצועות חופשיים. קיימת במבוא חורון גם פעילות חקלאית מסורתית מזה עשרות שנים.
האגודה השיתופית בבסיס המושב מפעילה מספר ענפי חקלאות כגון גידולי שדה, גידולי פאלחה, כרם יין, רפתות לבקר וחלב, לול תרנגולי הודו ועוד. כמו כן, שטחי המרעה של עדרי מבוא חורון מתפרשים על מרחבים רבים בעמק איילון. היישוב סמוך ליישובים מכבים-רעות, נטף, מבשרת ציון, צרעה ועוד. מפעל המזון "מבושלת", אשר הוקם בשנת 1989 במבוא חורון, מספק שירותי מסעדנות והסעדה לשוק המוסדי. על לקוחות המפעל נמנים גם שירות בתי הסוהר והצבא. ביישוב מבוא חורון פועלת ישיבה תיכונית חרדית-לאומית ("נהורא").
קליטה
לא ידוע על קליטה בישוב.