ישוב קהילתי מבוא מודיעים, שפלה

מבוא מודיעים, ישוב קהילתי דתי בשפלה

שייך למועצה אזורית חבל מודיעין

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם מבוא מודיעים
  • טלפון08-9266588

אודות מבוא מודיעים

אודות הישוב הקהילתי מבוא מודיעים
מבוא מודיעים
הוא ישוב דתי המורכב ברובו מחסידי הרב שלמה קרליבך המנוח, שהיה ידוע בכינויו "הרבי המזמר". הרב קרליבך היה ידוע בזמנו כמי שמלחין לא מעט ניגונים מהתפילה והתנ"ך ומעביר אותם לקהל חילוני, יהודי ונוצרי ופעל רבות לקידום הלבבות.

הוא היה מחלוצי הזמר החסידי המודרני, הפונה לקהל רחב ככל הניתן. הרב גר בישוב מספר חודשים בשנה, ובעת שהותו בישוב היה המקום מוקד לעליה לרגל. רבים ממעריצי הרב היו מגיעים לישוב בעיקר לשבתות, ואפילו ישנים בשקי שינה במטרה לשמוע אותו. הרב היה נוהג לקיים "קבלת שבת" מיוחדת במינה, שהייתה מעורבת בלימוד , תפילה ושירה, והייתה נמשכת מספר שעות, עד לאור הבוקר.

יחד עם הרב קרליבך הגיעו למקום מעריצים רבים שהתיישבו בישוב, רבים מהם אמנים מקרב עולי ארה"ב. בישוב נמצא כיום מרכז מבקרים שמוקדש לפעולתו, וגם אולפן שהוקם על פי צוואתו, ובו מקליטים רבים מלחניו שלא הוקלטו בימי חייו.

הישוב עצמו הוקם עוד בשנת 1964 בשם מבוא חורון, בידי גרעין נח"ל של פועלי אגודת ישראל. אולם הגרעין המקורי עבר להקים את הישוב מבוא חורון, הנמצא ליד העיר מודיעין, על כביש ירושלים-תל-אביב. בשנת 1974 התיישב במקום הרב קרליבך יחד עם מעריציו הרבים, וקבע בו את ביתו בישראל.

בשלב מסוים רצו תושבי הישוב לשנות את שם המקום למאור מודיעים, על שם האדמו"ר מאיר קאליש, שהרב קרליבך היה מחסידיו, אולם השם נפסל בוועדת השמות.

באזור יש עדות להתיישבות עתיקה ביותר. במושב עצמו יש גבעה שמכילה שרידים מהתקופה הביזנטית שביניהם רצפת פסיפס שנשמרה כמעט במלואה וכן בית בד וגת.
אוכלוסיה
כיום מונה מבוא מודיעים 160 תושבים ב-40 משפחות שבחרו לקיים ישוב דתי בעל אופי חסידי מיוחד.
התושבים מרבים באירוח אקטיבי של מבקרים. הם מקיימים ביקורי יום לקבוצות וכן אירוח שבת במתכונת של הרב קרליבך יחד עם פעולות נוספות.