מושב מטע, הרי יהודה

מטע, מושב מעורב בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר משפחות: 220

מספר תושבים: 700

צור קשר עם מטע

לשיחה עם מטע

073-761-6800

אודות מטע

היישובים באזור הרי ירושלים הפכו עבור משפחות צעירות רבות למוקד "עליה לרגל" עוד לפני עיר הבירה וטרם הכניסה לשער הגיא. השילוב המנצח בין בית כפרי במושב ציורי, לבין קרבה לכביש מספר 1 (ולדרך המחברת בין ירושלים ותל אביב), הופכים את היישובים באזור לפופולאריים במיוחד. לכך ניתן להוסיף את יער האורנים המרשים המכסה את הסביבה, את שבילי האופניים המפותלים, ואת האוויר הנקי והצלול (כיין) השורה על המקום.

 

מושב מטע הינו אחד מאותם מושבים. מדובר במושב השייך למועצה האזורית מטה יהודה והממוקם ליד בית שמש. היישוב הוקם בשנת 1950 על ידי עולים מתימן. בשלב מאוחר יותר, הצטרפו לגרעין המייסד עולים נוספים מצפון אפריקה. בשנים האחרונות, מושב מטע עבר תנופת התפתחות משמעותית ונקלטה במקום אוכלוסייה חדשה. אי לכך, ניתן למצוא במטע קהילה מגוונת ומיוחדת המהווה פסיפס מרשים של החברה הישראלית. מרבית התושבים "החדשים" אשר נכנסו בשערי המושב הינם ילדי הארץ בעלי מקצועות חופשיים העובדים בבית שמש, תל אביב וירושלים.
 

כפי שצוין לעיל, המושב נמצא בליבו של אזור הררי והוא מוקף באורנים וברושים בני כ-100 שנה. מרבית האוכלוסייה במקום הינה חילונית וזאת למרות שהמושב הוקם במקור כחלק מתנועת "הפועל המזרחי" (תנועה דתית אשר הינה מיסודות המפד"ל). שמו של המושב ניתן לו בעקבות המטעים אשר ניטעו בסביבה והוא מבוסס בין השאר על הפסוק מספר יחזקאל "והקימותי להם מטע לשם, ולא יהיו עוד אסופי רעב בארץ ולא יישאו עוד כלימת הגויים". בעבר, מרבית תושבי המושב עסקו בחקלאות וטיפחו במקום מטעים ולול. עם זאת, ובדומה למושבים רבים אחרים, גם תושבי מטע נטשו מעט את עבודת האדמה. כיום, מרבית התושבים עוסקים במקצועות חופשיים.
אתרים תיירותיים רבים מקיפים את מושב מטע מכל עבר - פארק בריטניה הסמוך (אחת משמורות הטבע המיוערות היפות בישראל), ח'ירבת סעדים (שרידי חווה ביזנטית מרשימה), יד קנדי (אנדרטה לנשיא האמריקני), כנסיית מריה מגדלנה (על כיפותיה הזהובות), השכונה הציורית עין כרם ועוד. כמו כן, בסמוך למושב עוברת "דרך הקיסר", דרך רומית עתיקה בת כשלושה ק"מ החוצה את נחל מטע. כמו כן, תושבי המושב נהנים גם מעין מטע הנובע במקום. המושב נמצא בסמוך גם ליישוב הקהילתי צור הדסה, המהווה למעשה את מרכז חיי התרבות, הצריכה והחינוך באזור.

 

 

קליטה

במושב קיימים נכסים להשכרה ולמכירה. ניתן לפנות למושב בטופס צור קשר המופיע בדף זה.