מושב מנוחה, חבל לכיש

מנוחה, מושב מעורב בחבל לכיש

שייך למועצה אזורית לכיש

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 400

צור קשר עם מנוחה
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/מנוחה/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון08-8584423

אודות מנוחה

מושב מנוחה, הסמוך לקריית גת, הוקם לפני כ-60 שנה על ידי עולים מכורדיסטאן ופרס. כיום, הקהילה במושב מורכבת מפסיפס של חילוניים ודתיים המשלימים משפחה חמה ומלוכדת. השדות הירוקים המקיפים את המושב, הקרבה לאזורי התעשייה והחינוך המצוין, הופכים את מנוחה לאחד המושבים המבוקשים ביותר באזור הדרום...
עולים ממעברת קסטינה, מרביתם יוצאי יהדות כורדיסטאן, הקימו בשנת 1953 את מושב מנוחה הנמצא בצפון חבל לכיש. המושב שייך למועצה האזורית לכיש והוא סמוך לקריית גת וקריית מלאכי. כמו כן, המושב מרוחק כ-25 ק"מ בלבד מחוף הים של אשקלון, ו-50 דק' נסיעה מתל אביב או באר שבע.
מקור שמו של המושב בארגון הציוני מנוחה ונחלה (אשר היה אחראי להקמת רחובות). הרב המפורסם, שבתאי שבתאי (הידוע בשמו הרב שבתאי בן חיים) כיהן במשך שנים בתור רב המושב (ולאחר מכן כרב המועצה האזורית לכיש). הרב שבתאי נקט על פי רוב בגישה ציונית-לאומית וידוע בפסיקתו בנוגע לאמירת הלל ביום העצמאות. הקהילה במושב כיום הינה קהילה מעורבת, דתיים וחילוניים. כמו כן, הקהילה מציינת חגים רבים ברוח מסורת יהדות כורדיסטאן ומדי שנה עולים למושב לרגל רבים לחגיגות מסורתיות בניחוח אותנטי.
מושב מנוחה הינו מושב אשר הוקם במקור על ידי יוצאי כורדיסטאן ופרס. עד היום, בני העדה הכורדית מהווים חלק משמעותי מתושבי המושב והם משרים על המקום אווירה משפחתית מיוחדת. ישנה מסורת בת עשרות שנים של חגיגות קהילתיות במועדים ובחגים. פעמים רבות, נערכת במושב חאפלה אמיתית אליה מוזמנים אורחים מהסביבה ואף מאזורים רחוקים בהרבה. כמו כן, המגורים במושב מנוחה מאפשרים גם חיים בכפר ובאיכות, וגם קרבה למרכזי התעסוקה. החינוך באזור הינו מהטובים בארץ ובוגרי מערכות החינוך בחבל לכיש הופכים לישראלים ערכיים, לאומיים וציוניים.
קליטה
כיום, לא משווקים מגרשים נוספים במושב אך ניתן לרכוש נכסים וקרקעות באזור באמצעות לוחות הנדל"ן הפרטיים. המועצה האזורית לכיש מיתנה את שיווק המגרשים במושבים בתחומה. רק לאחרונה, הושקה תוכנית הרחבה משמעותית בנוגע ל-65 מגרשים ששווקו במושב מנוחה. הכניסה למושב מהווה למעשה כניסה לקהילה מיוחדת וחמה, המשלבת בין דתיים וחילוניים ובין חקלאיים לבעלי מקצועות חופשיים. מדובר בחלק ממגמה של הרחבת האוכלוסייה באזור חבל לכיש ועידוד תושבי חוץ להתיישב בחבל ארץ מיוחד זה (המשלב בין המדבר, מישור החוף ושדות חקלאיים).