מושב מתתיהו, אזור ירושלים

מתתיהו, מושב דתי באזור ירושלים

שייך למועצה אזורית מטה בנימין

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 550

צור קשר עם מתתיהו
  • טלפון08-9144777

אודות מתתיהו

מתתיהו הינו יישוב בעל אופי חרדי-מודרני השייך למועצה האזורית מטה בנימין. היישוב נמצא בסמוך למודיעין עילית והוא עלה על הקרקע לפני כ-30 שנה. סיפורו של מתתיהו מתחיל עם הקמתו על ידי בני גרעין עולים מארצות הברית. מקימי היישוב זכו לסיוע מצדם של תושבי מבוא חורון הסמוך. הקבוצה עלתה ארצה בשנת 1979 והתיישבה במבוא חורון.
בהתחלה, הסוכנות היהודית הייתה מעוניינת ליישב את החברים באזור נחל שורק. עם זאת, הקבוצה נאבקה על ההתיישבות באזור מודיעין. בסופו של דבר, מאמציהם נשאו פרי והסוכנות היהודית התרצתה. 30 המבנים הראשונים הוקמו במימון בני גרעין המייסדים, אך לא נותר די כסף בכדי להקים תשתיות ראויות. אי לכך, תושבי מבוא חורון "הרימו את הכפפה" וסיפקו למתתיהו גנרטור ותשתית זמניות. בראשית דרכו, מתתיהו היה מושב שיתופי אשר עיקר פרנסת חבריו התבססה על חקלאות (לרבות כרמים ומשקי בעלי חיים). חרף האתגרים המורכבים, תושבי היישוב הצליחו להיאחז בקרקע ולהפריך את השממה במקום. אט אט, הקליטה ביישוב הגדילה את מצבת האוכלוסין במקום וחלו שינויים כלכליים אשר הפכו את המושב ממשק שיתופי למשק מופרט.
כיום, האוכלוסייה במתתיהו מהווה קהילה מגוונת המורכבת מצעירים, ותיקים, צברים ועולים חדשים. כמו כן, גם המקצועות מהם מתפרנסים תושבי המקום נעים מחקלאות ועד הוראה והיי-טק. מרבית תושבי מתתיהו הינם אנגלוסקסים ואורח החיים ביישוב הינו חרדי-מודרני (חרדי לאומי). ביישוב מתתיהו מתגוררות כ-85 משפחות אשר נהנות משגשוג כלכלי. לפני כחמש שנים, הוקם במתתיהו אזור תעשיה רחב היקף המהווה מוקד פרנסה עבור תושבי היישוב והסביבה. מבחינת יהדות וחינוך, רב היישוב הינו הרב זאב לף ובמקום פועלת "ישיבת מערבא" (ישיבה תיכונית חרדית אשר משלבת בין לימודי יהדות למקצועות ליבה לבגרות).
תושבי מושב מתתיהו נהנים מדי יום מנופים עוצרי נשימה המשלבים בין הרי בנימין ליערות קק"ל. בסמוך למושב ממערב מתפרש יער בן שמן. מדובר באחד האתרים היפים ביותר במרכז הארץ והוא מהווה מקור "עלייה לרגל" למטיילים ורוכבי אופניים. כמו כן, האוויר הצלול והאקלים המצוין מוסיפים אף הם תבלינים נוספים לאיכות החיים במתתיהו.
קליטה
היישוב קולט משפחות חדשות.