מושב נווה מבטח, שפלה דרומית

נווה מבטח, מושב מעורב בשפלה דרומית

שייך למועצה אזורית באר טוביה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם נווה מבטח
  • טלפון08-8574394

אודות נווה מבטח

נווה מבטח הוא מושב בחבל לכיש אשר פועל בשטח השיפוט של המועצה האזורית באר טוביה, באזור הדרומי של מדינת ישראל. נווה מבטח הוא ישוב ותיק למדי, אשר קיים כבר משנת 1950, כאשר הוא הוקם ע"י קבוצה של ניצולי שואה מפולין, אשר רצו לעסוק בעבודה חקלאית. האופי החקלאי של הישוב נשמר במידה רבה עד היום, והוא מהווה את מוקד הפעילות במושב. בשני העשורים האחרונים, המושב נהנה מהרחבות שונות, ומיחידות דיור נוספות שהוקמו בשטחו.
גרעין הקהילה הוא המשפחות של העולים ממזרח אירופה, אשר הקימו את המושב. עם השנים, אופיו של המושב נהיה יותר מסורתי, אך עדיין מתגוררות בו גם משפחות חילוניות רבות, כאשר הקהל המסורתי עצמו שייך לרוב לעדות הספרדיות. הקהילה מונה סה"כ כ585 איש.
שירותים ותחבורה
חשוב לציין, שבניגוד למשקים רבים ברחבי הארץ, הרי שמשק המים של נווה מבטח הוא משק עצמאי - בשטח המושב קיימות כשתי בארות מים, בהן המושב עושה שימוש ושואב את המים לצרכיו, וכך למעשה הוא כמעט ואיננו תלוי במפעלי מים לאומיים. מעבר לכך, בנווה מבטח פועל בית כנסת, המשמש את הציבור המסורתי, ומתפללים בו בנוסח עדות ספרד. במושב גם קיים מגרש משחקים לרווחת המשפחות, וכן מרפאה המשמשת את חברי המושב.