מושב ניר בנים, שפלה דרומית

ניר בנים, מושב חילוני בשפלה דרומית

שייך למועצה אזורית באר טוביה

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם ניר בנים
  • טלפון08-8580040 

אודות ניר בנים

ניר בנים הינו מושב חילוני אשר הוקם בשנת 1955 על ידי בני מושבים וותיקים (ומכאן שמו – ניר בנים). המושב משתרע על שטח של כ-4,300 דונמים וגרים בו כ-625 חברים ותושבים. פועלים במקום כ-60 משקים והענפים החקלאיים העיקריים בהם הינם חממות, פרחים, כרמים, מטעים, רפת וירקות. מושב ניר בנים ידוע גם בשדות הארטישוקים והאספרגוסים הגדלים בתחומיו (אשר הפכו לשם דבר בישראל, הן מבחינת תיירות קולינאריה והן מבחינת אטרקציה לכל המשפחה).
כפי שצוין לעיל, מושב ניר בנים הוקם לפני כ-60 שנה על ידי בנים של מושבניקים ותיקים. בשלב מסוים, הצטרף לדור המייסדים גם גרעין נח"ל. עד תחילת שנות ה-90, המושב התנהל באופן שיתופי, תוך ריכוז הכנסות והוצאות. כיום, ומזה כ-20 שנה, האגודה השיתופית איננה מתערבת בהכנסות החברים אלא דואגת "מלמעלה" לניהול המשק (אחזקת דרכי גישה לשדות, אספקת מים, קשר עם הרשויות הרלבנטיות וכדומה). האגודה השיתופית עוסקת אפוא בניהול המשק במושב וכל אחד מהחברים פועל באופן עצמאי. במקום ישנם מוסדות ציבוריים כגון צרכניה, ספריה, מוזיאון (בו מוצגים מסמכים ותמונות מימיו הראשונים של המושב), בריכת שחיה, מתחם דשא מפואר (המשמש לכנסים ואירועים), מרפאה, מגרשי ספורט, מועדון נוער ועוד.

קליטה
מושב ניר בנים איננו קולט במסגרת שכונת ההרחבה אלא בנים ממשיכים ובני מושב חוזרים. עם זאת, ניתן לרכוש נכסים ומגרשים במושב באמצעות לוחות הנדל"ן הפרטיים. חשוב להדגיש כי גם לאחר רכישת נכס באופן פרטי, העסקה איננה מאושרת אלא לאחר עמידה של הרוכשים בפני וועדת קבלה. וועדת הקבלה עומדת על נסיבותיהם האישיות של המועמדים ומאשרת אותם בהתאם לרוח המושב.