מושב צפרייה, גוש דן והסביבה

צפרייה, מושב דתי בגוש דן והסביבה

שייך למועצה אזורית שדות דן

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 900

צור קשר עם צפרייה
  • טלפון03-9607053

אודות צפרייה

מושב צפריה הוא מושב כפרי, קטן ומקסים, אשר ממוקם בלב הארץ ומשתייך למועצה האזורית עמק לוד. המקום נוסד על ידי עולים דתיים מאירופה, חברי תנועת הפועל המזרחי, אשר עלו על הקרקע בשנת 1949. בשנת 2008, המושב הרחיב מאד את קהילתו המקומית עם הקמתה של הרחבה למשפחות חדשות (ובנים חוזרים). חלק מתושבי המושב הוותיקים עוסקים גם היום בעבודות אדמה שונות ובעיקר בגידול משקי בעלי חיים (דבורים, דירים ורפת) וגפנים. התושבים החדשים, אשר נקלטו במקום בעיקר בשכונת "צפריה החדשה", שכונת ההרחבה של המושב, עובדים במקצועות חופשיים. אופי הבנייה במקום מבוסס על בתים פרטיים, ווילות וקוטג'ים - בנייה צמודת קרקע. לחלק מתושבי המושב יש גם נחלות חקלאיות.
צפריה הוקם על ידי עולים דתיים וגם היום הקהילה המקומית מבוססת על המגזר הדתי-לאומי. נכון לשנת 2014, האוכלוסייה ביישוב מונה כ-900 תושבים עם נוכחות מרשימה של משפחות צעירות וילדים קטנים. למעשה, מרבית ההורים במושב הם בשנות ה-30 לחייהם והיישוב ידוע באוכלוסייתו החזקה והאיכותית.
היות והמושב ממוקם בלב הארץ, בטבורו של אזור המרכז, תושבי המקום נהנים ממגוון רחב של אפשרויות תעסוקה ומקומות בילוי. הדברים נאמרים גם לגבי מערכת חינוך עשירה אשר זמינה לטובת תושבי המקום. ברמה המוניציפאלית, עומדים לרשות התושבים שירותיה המצוינים של המועצה האזורית עמק לוד. במושב עצמו פועלים ארבעה בתי כנסת, מקווה, מגרש ספורט, גני שעשועים, מינימרקט, סניף דואר, מרכז קהילתי, תחנת דלק, ספרייה, מועדון וקן של תנועת הנוער בני עקיבא. כמו כן, במושב גם בתי ספר ואולפנה לבנות.
קליטה
לאחר שהסתיים אכלוס השכונה החדשה במושב, לא ידוע כיום (2014) על הרחבה נוספת המתוכננת. מאידך, מגורים במושב יכולים להתבסס רק על אפיקי רכישה פרטיים. גם כאן, חשוב להדגיש כי הקליטה במושב תלויה בוועדות קבלה.