מושב קוממיות, שפלה דרומית

קוממיות, מושב דתי בשפלה דרומית

שייך למועצה אזורית שפיר

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: כ 500

צור קשר עם קוממיות

אודות קוממיות

קוממיות הינו מושב חרדי-חסידי השייך למועצה האזורית שפיר. המושב, אשר נוסד בשנת 1950, שוכן בדרום השפלה, בסמוך לקריית מלאכי וקריית גת. את המושב הקימה קבוצת לוחמים מהפלוגה הדתית של אלכסנדרוני (פלוגה בפיקודו של דן אבן, מפקד מוביל ב"הגנה" אשר היה מהלוחמים המוערכים על ידי דוד בן גוריון). רב המושב הראשון של קוממיות היה הרב בנימין מנדלזון, הידוע בפסיקותיו ההלכתיות בנוגע לעבודת אדמה. למשל, ידועה פסיקתו עבור שמירת שנת שמיטה מבלי להסתמך על היתר מכירה. כמו כן, הרב מנדלזון היה פעיל מוביל בקרן השביעית, ארגון אשר תומך מבחינה כלכלית בחקלאים שומרי שמיטה. 
כבר מאז הקמתו, המושב חרט על דגלו את ערכי עבודת האדמה והעלה על נס את העיסוק בחקלאות. עם זאת, במקביל, הוקמו במקום גם בתי חרושת ועיסוקים נוספים, וזאת על מנת לספק עבודה ופרנסה לחקלאים בשנת שמיטה. בין השאר, הוקמו בקוממיות מפעל רעפים, מחלבה, מאפייה, מפעל לייצור תפילין, מפעל שיש ומאפיית מצות. המושב נקרא "קוממיות" באופן סמלי על בסיס הפסוק המפורסם "ואולך אתכם קוממיות" מפרשת חוקותיי. פסוק זה ידוע מבחינת הפולמוס המתנהל סביבו לגבי מלחמת העצמאות הידועה גם בשמה "מלחמת הקוממיות". 
הקהילה במושב קוממיות הינה קהילה חמה ומשפחתית אשר מונה כיום כ-500 תושבים. מרביתם המכריע של התושבים במושב הינם צעירים מתחת לגיל 45 כאשר הילדים מהווים כ-30% מבני המושב. במושב פועלים מקווה, בית כנסת, צרכניה וסניף קופת חולים כללית.
 

קליטה
במושב קוממיות ישנה שכונת הרחבה בת כ-60 יחידות דיור.