מושב שורש, הרי יהודה

שורש, מושב חילוני בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר משפחות: 170

מספר תושבים: 550

צור קשר עם שורש

לשיחה עם שורש

073-758-0233

אודות שורש

אודות המושב שורש
שורש הוקם בשלהי מלחמת העצמאות. במהלך המלחמה התחוללו קרבות קשים על השליטה באזור. תושבי הכפר הערבי סריס, מתוגברים במתנדבים, נהגו לצאת משם להתקפות על השיירות לירושלים.

מאחר שבסמוך הייתה גם תחנת שאיבה שסיפקה מים חיונים, גם היא שימשה מוקד להתקפות בשלב מסוים הצליחו הערבים להשתלט על התחנה וניתקו את אספקת המים לירושלים.

במהלך המלחמה נהרס הכפר ובמקומו הוקמו הישובים שואבה ושורש.

את שורש הקימו עולים ממזרח אירופה שהיו שייכים לתנועת ה"עובד הציוני". בתחילה הוקם במקום קיבוץ , אולם הוא שונה למושב כדי לספק את דרישת התושבים שרצו בית במושב.

כמו רבים מתושבי האזור ידע שורש בתחילה תקופות קשות. האדמה לא האירה פנים לעיבוד חקלאי מודרני והמצב הביטחוני היה רעוע. רק אחר סלילת הכביש החדש בין תל-אביב לירושלים, בשנת 1979 שקרב את המרחק בין שתי הערים, והעליה בחיפוש מגורים נוחים בכפר הביאה שיפור הדרגתי.

השיפור הפך את שורש למושב מבוקש מאוד ומבוסס. במקום יש כל הדרוש למגורים, כולל בריכה, מגרשי שעשועים ומשחקים, ואפילו מאגר מים שמיועד לתושבים בלבד ובית קברות.

במקום יש מלון דירות יוקרתי מאוד לאלה החפצים ליהנות מנוף הרי ירושלים ולסייר בסביבה. המקום מאפשר אין ספור בילויים, החל מסיורים באתרי קרבות תש"ח, דרך טיולי שטח בהרים וביערות שמסביב, ועד לבילויי תרבות במטרה לנצל את אפשרויות הבילוי בירושלים, בתל-אביב או בפסטיבלים האזוריים.

אופי האוכלוסיה ב
מושב שורש
במושב שורש מתגוררים כ-600 איש שהקימו בית במושב. למקום אופי חילוני