תל מונד, שרון

תל מונד, מועצה מקומית מעורב בשרון

סוג: מועצה מקומית

אופי התישבות: מעורב

מספר תושבים: 11,000

צור קשר עם תל מונד
  • טלפון 09-7774105

אודות תל מונד

המועצה המקומית תל מונד ממוקמת באזור המרכז, צפון-מזרחית להרצליה, ובסמוך לנתניה. תודות למיקומה המיוחד בלב הארץ, תל מונד היא אזור מרכזי ליישובים חקלאיים רבים הנמצאים בסביבתה כגון עין ורד, חרות וכפר הס. תולדות ימיה של תל מונד מתחילים בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת. אז, היישוב הוקם כחלק מהמועצה האזורית הדר השרון. כעבור כ-25 שנה, תל מונד הוכרה כמועצה מקומית.
סיפור ציוני-היסטורי מרתק עומד מאחורי הקמת תל מונד. סר אלפרד מונד, אשר על שמו קרוי היישוב, היה יהודי שעסק בתעשייה בתחום הכימיה (ונחשב באותם הימים לאחד האנשים העשירים באנגליה). עם כיבושה של ארץ ישראל על ידי צבא הוד מעלתו, סר מונד החל להתעניין בתנועה הציונית והאמין כי בכדי לסייע בהתבוססות היישוב העברי בארץ יש להקים בפלשתינה מרכז עסקי.
על מנת להגשים את חלומו, הוא חבר לחיים וייצמן וביקר בארץ בשנת 1928. לאחר ביקורו, סר מונד החליט על הקמת חברה לנטיעת פרדסים ורכישת קרקעות ("חברת מטעי ארץ ישראל"). שנה לאחר מכן, החברה רכשה כ-25,000 דונמים באזור בו נמצאת כיום המועצה המקומית תל מונד. עם השלמת הרכישה, נבנו במקום צריפים ומבני מגורים בהם התגוררו בין השאר סר מונד ובני משפחתו. בסמוך אליהם, גרו גם פועלים וחלוצים אשר עבדו בפרדסים שנטעו בשטח.
היות והייתה זו הנקודה הראשונה של המפעל הציוני בין כפר סבא לחדרה, המקום היה בעל חשיבות גדולה. עם הקמת המדינה, נקלטו ביישוב עולים רבים והמקום גדל וצמח. זאת, תוך כדי שמירה אדוקה על אופיו הכפרי המיוחד.
כיום, המסייר בתל מונד יכול להיתקל במספר אתרים היסטוריים מתקופתו של סר מונד. למשל, פסלו של סר מונד וכן מרכז תיעוד הממוקם באחד מבתי הקבע הראשונים במועצה. נכון לשנת 2014, מתגוררים בתל מונד למעלה מ-11,000 תושבים כאשר אוכלוסיית המקום נחשבת צעירה (42% מתחת לגיל 20). רמת החיים בתל מונד גבוהה והיישוב מדורג 8 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.
על פי נתונים רשמיים, קצב הצמיחה בתל מונד מוערך בכ-2.9% מדי שנה. כיום, מרבית הבנייה במועצה המקומית מבוססת על שכונות קוטג'ים הפונות לצעירים מבני מעמד הביניים. כמו כן, המועצה תכננה (ומתכננת) בקפידה את צמיחתה הדמוגרפית עם בנייה עקבית של מוסדות ציבור, שטחים ציבוריים, תשתיות וכו'. התוכניות לגבי פיתוח תל מונד מדברות על שורה של פרויקטים להקמת אזור תעשייה, פינוי בינוי ומרכזי נופש.
מחירי דיור בתל מונד
במועצה מקומית תל מונד תוכלו לקנות דירות 4 חדרים בתמורה לכ-1.9 מיליון שקלים, דירות 5 חדרים בעבור כ-2.4 מיליון שקלים ודירות 6 חדרים בעלות של כ-2.7 מיליון שקלים. כמו כן ניתן למצוא בתל מונד בתים בני 7 חדרים שעולים בממוצע כ-3.2 מיליון שקלים. רבים מהבתים בתל מונד הם בתים חדשים וכ-54% מהם בני כ-5 שנים בלבד.