מושב תעוז, הרי יהודה

תעוז, מושב מעורב בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם תעוז

לשיחה עם תעוז

073-758-0866

אודות תעוז

תעוז הוא מושב בהרי יהודה הנמצא באמצע הדרך בין אשתאול לצומת נחשון על כביש 44 – כביש הגבורה. המושב הוקם בשנת 1950 על ידי קבוצת עולים מתימן במסגרת התיישבות של "הפועל המזרחי". בעקבות קרבתו לגבול עם ירדן ובעיות ביטחון, עזבו את המושב חלק מהתושבים המקוריים, ובמקומם התיישבו עולים חדשים מקוצ'ין (חלק מיהדות הודו). מקור השם של היישוב בפסוק מספר תהילים.

קהילה
כאמור, המושב הוקם במקור על ידי קבוצת עולים יוצאי תימן, אולם במרוצת השנים נקלטה במושב קבוצה גדולה של יהודי קוצ'ין, והמושב מהווה את אחד המרכזים העיקריים של הקהילה הקוצ'ינית בארץ. הקהילה הקוצ'ינית היא קהילה מיוחדת מבין הקהילות היהודית. על פי המסורות נראה, כי המדובר ביהודים שהגיעו אל אזור דרום מערב הודו בתקופות שונות. כיום מתגוררים כ-8,000 יהודים קוצ'ינים בישראל.
שירותים ותחבורה
היישוב ממוקם על כביש 44 המחבר בין אותו אל כביש 6 במזרח ואל צומת שמשון במזרח. משם ישנה גישה נוחה אל כביש 1, כך שמבחינת תחבורה נוח יחסית להגיע אל היישוב ומהיישוב אל ריכוזי אוכלוסייה אחרים. גיאוגרפית היישוב ממוקם בערך באמצע הדרך בין ירושלים לת"א, דבר המציב אותו באפשרות נוחה למדי להגיע לכל היעדים. חברות סופרבוס ואגד מפעילות קווים העוברים ביישוב ומחברים בינו לבית שמש, תל-אביב, אשקלון, ירושלים ואשדוד.