אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

השראה ירוקה - 4 אמנים שיוצרים במרחב הכפרי

הם יוצרים, חולמים ומקבלים השראה בזכות ובתוך הישובים הכפריים. יצאנו למצוא אמנים ויוצרים שחיים בקהילה הכפרית ועושים לה כבוד. מי ברשימה? בואו לגלות


איך מתחילה אמנות טובה, אתם שואלים? בדרך כלל – בהשראה, או אם נשתמש בשפת האומנות- מוזה. יש מי שמוצא את ההשראה/מוזה שלו באמנות של אחרים, יש מי שמוצא אותה בספרים ויש מי שמוצא אותה בטבע ובנופים. אל הקטגוריה האחרונה יכולים להשתייך מאות אמנים ויוצרים שחיים כאן בארץ אבל בחרו להתמקם דווקא בישובים הכפריים. הקיבוץ והמושב הן אופציות שפויות לא רק לחיים משפחתיים ולנופש אלא גם ליצירה ולאמנות וההוכחה המושלמת לכך היא אינספור האמנים שחיים בינינו כאן בישובים. יצאנו לפגוש כמה אמנים ולשמוע מה הם עושים כאן. הנה מה שגילינו:


צילום: מיכל פרטיג
מיקום: קיבוץ שמיר

הגליל העליון הוא מקור השראה כמעט לכולם. הטבע, הנופים, הישובים הכפריים – כולם יחד וכל אחד לחוד הם נושא ליצירה בפני עצמה. את המיקום המושלם שלה בקיבוץ הצפוני מנצלת הצלמת מיכל פרטיג לתיעוד אמנותי ואיכותי של הטבע הגלילי ושל אורח החיים הקיבוצי. בשנים הראשונות שאחרי הפרטת קיבוץ שמיר הקימה יחד עם שותף את העסק שלה לצילום סטילס ווידאו ובמקביל יצרה גם סרט, יחד עם שני שותפים נוספים ואת יצירותיה היא מציגה בגלריה קטנה בקיבוץ וכמובן אונליין.

מתעדת את החיים הקסומים בגליל (צילום: מיכל פרטיג)

תיעוד מדויק של הטבע הגלילי  (צילום: מיכל פרטיג)


יצירה בזכוכית: חנה סגל
מיקום: קיבוץ מפלסים


ליד הבית שלה, ממש בחצר, ממוקמים סדנת העבודה וחדר התצוגה של חנה סגל שיוצרת כלים אומנותיים בזכוכית בשיטת הפיוזינג, שיטה של התזת זכוכית בטמפרטורה אדירה ומשלבת זכוכיות בצבעים שונים וציור אמנותי באמצעות אבקות צבע שמותכות לתוכה. כלי הגשה, כלי אירוח, תמונות, יודאיקה ואפילו תכשיטים מוצגים ומיוצרים כאן, כשרובם ככולם מושפעים מהטבע ומהסביבה.

שיטה המשלבת צבעים וציורים אומנותיים (צילום: חנה סגל)

עוד במדור - מריצת מרתון לסיפור חיים מקסים >

(צילום: חנה סגל)


צילום דוקומנטרי: יעקב אלבז
מיקום: קיבוץ שדה נחמיה

אנשים עם חזון חיים בחברה הקיבוצית, ויעקב אלבז הוא סוג של מייצג מושלם לתופעה. מאז שנות השישים מצלם אלבז בפורמטים שונים, כשהתחיל כצלם עיתונות בינלאומי, המשיך במסחר אמנות בניו יורק וחזר לקיבוץ כדי לפתוח מרכז לאמנות שמאגד תחתיו גלריה, סטודיו, בית דפוס ומסגור עבודות. בד בבד הוא ממשיך במלאכת היצירה והצילום עם מוקד עניין משמעותי על טבע, חקלאות גלילית והחיבור הכל כך מורכב בין ערבים ליהודים.

תיעוד אישי של למעלה מחמישים שנה (צילום: יעקב אלבז)

מרכז אומנות שלם (צילום: יעקב אלבז)


קדרות ואמנות: מיכה ועטליה
מיקום: קיבוץ קלי"ה

מיכה ועטליה הם זוג אומנים שחיים באחד המקומות היפים בארץ – בין הרי יהודה לבין ים המלח. השניים יוצרים יחד ולחוד בהשראת המדבר ומפיקים תחת ידיהם פריטי קדרות ואמנות ביד חופשית ובאמצעות אובניים ויוצרים כלים שימושיים, כלי נוי מפוסלים, יודאיקה ואפילו תכשיטים. ברבות מהיצירות שלהם משתמשים השניים בטכניקות מעניינות שמשלבות חומרים נוספים, חלקם מים המלח.

יוצרים בלב המדבר ( צילום: מיכה ועטליה)

טאז'ין (צילום: מיכה ועטליה)


את חמשת המסעדות השוות בגליל כבר הכרתם? >

כתבות נוספות בנושא:

האומנה חוזרת לקיבוצים

עוד מקום המדינה, הקיבוצים, המושבים והיישובים הקהילתיים היו מקום מפלטם של ילדים ללא עורף משפחתי ובית. כעת, נראה כי מפעלי האומנה המבורכים עושים קאמבק

קלטו את משפחת מגן

משפחת מגן בחרה בדיוק כמו בן גוריון- להתיישב בנגב, ולגדל את הילדים במרחבים האינסופיים של שדה בוקר. הנה הסיפור שלהם

בית חב"ד של החיילים הבודדים

הכירו את מפעל הנתינה של יהודית ועופר זנדאני: עם המסירות והערבות הדדית שמאפיינים רבים בהתיישבות הכפרית קיבלו השניים החלטה להפוך את חדרים ישנים בקיבוץ א