אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מעבדות לחירות - גרסת קיבוץ נירים 2019

הכירו את האנשים שמינפו את אתגר התעסוקה בלב הנגב: "לקחנו חדר ישן בקיבוץ, שיפצנו והפכנו אותו למשרד מוביל".


אדריכלית, מדקר סיני ובעל חברה לחוגי ילדים נפגשים על הדשא בקיבוץ. לא, זו לא התחלה של בדיחה לא ברורה. זו המציאות בקיבוץ נירים שבחבל אשכול. קיבוץ שבו יותר ויותר תושבים מחליטים כי הפתרון לאתגר התעסוקה בפריפריה הוא דווקא סיבה מצוינת ליציאה מעבדות לחירות, או יותר נכון משכירות לעצמאות.

אז האם בקיבוץ הדרומי מצאו את התשובה לשאלה המעסיקה לא מעט משפחות מהמרכז שחולמות על בית וקהילה על אדמת הנגב, והיא "כיצד נתפרנס כראוי?"

סיבה מצוינת ליציאה מעבדות לחירות, או יותר משכירות לעצמאות. קיבוץ נירים (צילום: ארנון אבני)


במקום הפקק באיילון, הקיבוצניק פתח סניף בנגב

עם ההגעה לאזור המגורים בנירים מיד יוצא אליי ערן רז, שותף מנהל בחברה העוסקת בהפעלת חוגים לילדים, אשר התמודד לטענתו עם נושא התעסוקה בהצלחה עם הקמה של סניף דרומי לחברה המצליחה בה הוא עובד. מה שהתחיל כגישושים ראשוניים למציאת פתרון לנסיעות היומיומיות המתישות לרמת גן, הפך עם הזמן וההצלחה לסניף משגשג עם מאות לקוחות חדשים.

"עברנו לכאן מהמרכז לפני כשבע שנים, וכמו נקלטים רבים אחרים, בשנה הראשונה המשכתי לעבוד במשרדים ברמת גן", נזכר ערן, "עובר כל יום מסע מפרך של הגעה בבוקר לתחנת הרכבת, נסיעה לתל אביב ורכיבה על אופניים למשרד. מהר מאוד הבנתי שאני חייב לחשוב בכיוונים נוספים".

מה הפתרון? ערן החל לחקור את השטח, וגילה שברדיוס של 50-60 ק"מ מביתו בקיבוץ נירים יש קרקע פורייה לחוגי הילדים המיוחדים שהחברה מציעה. "לקחתי יוזמה", הוא מספר, "נפגשתי עם מרכזי חינוך בסביבה הקרובה והרחוקה, הצעתי את המוצר הייחודי שלנו, שטרם הגיע לחלק הזה של הארץ, ולשמחתי הסתבר לי שנכנסתי לדלת פרוצה. ההתעניינות הייתה מדהימה, הסחף בהתאם, והובלתי מהלך של הקמת סניף דרומי לחברה אשר הגדיל אותה באופן דרמטי. מנסיעת יומיומיות לרמת גן זה ירד לשלוש פעמים בשבוע, משלוש פעמים ולפעם אחת, והיום אני במרכז רק אחת לחודש-חודשיים".

לצעד של ערן הייתה גם תמורה כלכלית אדירה. בזכות הפעילות שהוקמה מתוך קיבוץ נירים, ונפרשה על הדרום כולו, החברה הצמיחה את היקף פעילותה בכ-33%. ערן מנהל ומדריך חוגים לכ-400 ילדים בדרום, ופועל בעשרות מרכזים חינוכיים.

הוא מציין כי לאור העובדה שהוא היה הראשון שהציע מוצר ייחודי בשוק "בתולי", הוא נהנה מזכות הראשונים. אשתו דגנית עובדת אף היא בתחום החינוך, והילדים של בני הזוג, נוגה בת ה-7 וגיא בן ה-4 שכבר נולד כאן כקיבוצניק למהדרין, נהנים מכל רגע. "כל מי שחושש מהמעבר לנגב מתוך השיקול התעסוקתי צריך להבין שדווקא מתוך החוסר אפשר לבנות דברים נפלאים", מסכם ערן, "האזור מתפתח וצמא ליזמויות".

"מהר מאוד הבנתי שאני חייב לחשוב בכיוונים נוספים". ערן ושני ילדיו (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


מלפ-טופ בבית למשרד עם 100 לקוחות

מיזם אחד לשיחה עם הבאה אחריו, יזמית שהחליפה את הלילות של יפו לבקרים של נירים. הכירו את עידית גריידי, אדריכלית עם למעלה מ-15 שנות ניסיון, אמא לנטע (4.5) ושגב (2.5), ונשואה לרותם שמשפחתו היא ממקימי הקיבוץ.

עידית ורותם הגיעו לקיבוץ בעקבות הרצון להיות קרובים למשפחה ומצאו אפשרויות תעסוקה מעניינות בתחומם. רותם מתפרנס מעסק עצמאי שהקים בנירים – קליניקה לדיקור סיני, ומשלב זאת עם עבודה יומיומית במשק החקלאי של הקיבוץ. עידית חברה לקונסטרוקטור בשם ארז ראובני, ובזכות חזון מקצועי משותף השניים הקימו את משרד האדריכלים הראשון בקיבוץ נירים, בלוק אדריכלים.

בתחילת הדרך הם עוד עבדו מול הלקוחות והוועדות עם המחשב מהבית, אך עד מהרה העסק צבר תאוצה. המשרד גדל, העסיק עובדים נוספים ומשרת כיום למעלה מ-100 לקוחות.

"דבר ראשון, מכיוון שאנחנו ממוקמים בתוך קיבוץ  העבודה שלנו עם הלקוחות היא מאוד צמודה ואישית", היא אומרת, "אנחנו ממש לוקחים את הלקוח יד ביד, ומאפשרים לו לממש את החלום שלו. כמשרד שעובד באזור של הלקוחות שלו, ובכל הנוגע למשרדי אדריכלות ועיצוב פנים בדרום מדובר על מצרך נדיר, יש לנו את היכולת לקיים הרבה יותר פגישות עם הלקוחות על התכנון ולהגיע לפרטים הקטנים והחשובים".

זאת ועוד, מכיוון שעידית וארז מגיעים בעצמם מהסביבה הזו, הם מכירים את הניואנסים שמאפיינים את התכנון האדריכלי במרחב הכפרי – הן בקיבוצים והן בערים ובמועצות המקומיות. לרבות היכרות רחבה עם הבירוקרטיה המקומית הכרוכה בתכנון ובבניה שבהם הם עוסקים, וכולל היכרות אישית ומקצועית עם הגורמים הרלוונטיים בכל רשות ורשות.

"משרדי אדריכלות ועיצוב בדרום הם מצרך נדיר". עידית במשרדה הביתי (צילום: מתוך אלבום משפחתי)

באותו נושא: העשור המנצח של עמק המעיינות >

"הבונוס האמיתי: להיות אמא שקרובה לילדים"

"לקחנו חדר בקיבוץ, שיפצנו אותו והפכנו אותו למשרד אדריכלות ממוסד ומקצועי", אומרת עידית, "אנו נפגשים כאן עם לקוחות, מלווים את כל הפרויקטים באופן צמוד, נותנים שירות סופר-איכותי, ועובדים בלפחות עשר מועצות אזוריות ומקומיות".

עידית מסבירה כי לא רק שמשרד האדריכלות מעניק ללקוחותיו שירותים מקצועיים העומדים בשורה אחת עם משרדי האדריכלות שבמרכז, אלא שהוא נהנה מכמה וכמה יתרונות נוספים ומשמעותיים.

"תמיד יש את האפשרות למצוא עבודה במרכז ולהתאמץ עם נושא הנסיעות", אומרת עידית, "אבל במקום זה בחרתי לתת צ'אנס לניסיון שצברתי ולקשרים שיצרתי לספק לי תעסוקה ועניין שממלאים אותי יום יום בעשייה ובתחושת היצירה. הבחירה בהקמת המשרד בנירים הייתה טבעית לי בגלל הבונוס המדהים של לגור ליד המשרד ולהיות אמא שקרובה לילדים".

כ-140 ילדים במערכת החינוך (צילום: קיבוץ נירים)

גם אלמוג חולות, רכזת הצמיחה הדמוגרפית בנירים, האחראית כאן בין היתר על שיווק השכונה החדשה למשפחות צעירות, היא עצמאית שפתחה עסק בקיבוץ. אך שלא כמו ערן ועידית, עבורה היה מדובר בשינוי קריירה חד ודרמטי. אלמוג, עורכת דין במקצועה, פתחה לפני כ-4 שנים קליניקה לרפואה אלטרנטיבית בקיבוץ.

"ההחלטה על שינוי כיוון לא הייתה קשורה אך ורק למעבר לנירים, אותו עשיתי ביחד עם בזן זוגי, אורן, שהוא יליד הקיבוץ, אך המעבר בהחלט הניע את הרוח המפרשים לקחת את הצעד באופן סופי", אומרת אלמוג.

קיבוץ נירים, היא מתגאה, הוא קיבוץ ליברלי ותוסס בו מתגוררים כ-400 תושבים, מתוכם 200 חברי קיבוץ וכ-140 ילדים המתחנכים במערכות החינוך. הקהילה מלוכדת, מגובשת ודוגלת בערכים של ערבות הדדית.

"קליטה ערכית"

"אנחנו קיבוץ חילוני ליברלי, ציוני וערכי", אומרת אלמוג, "קיבוץ שהאנשים שבו מחוברים לעשייה, לעבודה ולשורשים הישראליים". אלמוג משתפת אותי בקליטה המיוחדת של קיבוץ נירים, אותה היא מגדירה "קליטה ערכית". למרות הביקוש הרב והיכולת לקלוט משפחות רבות בטווח קצר, הקיבוץ מקפיד על קצב איכותי של כ-5 משפחות בשנה (קלט 27 משפחות בארבע השנים האחרונות). 2 בתים אחרונים נותרו לקליטה בשלב הנוכחי, ואלמוג מציינת כי המשפחות שישכילו להיות הראשונות שירכשו אותם ייהנו מתנאים מדהימים. הבתים עומדים למכירה והם בתהליך בנייה, כך שאין זה "בית על הנייר" או "קנייה תיאורטית". בשלב הבא, לאחר שיווק שני הבתים האחרונים, מתוכננת לקום בקיבוץ שכונה נוספת שתקלוט עוד 12 משפחות בלבד.

"הקיבוץ נמצא בתנופת צמיחה משמעותית, אך תוך שמירה על האופי הקיבוצי", מדגישה אלמוג, "אנחנו לא מתכננים להפוך לקיבוץ ענק. חשוב לנו שכולם יכירו את כולם, ושהקהילה תישאר חזקה וקרובה. הקליטה היא מאד ערכית ומהותית. המטרה שלנו היא להעמיק את השורשים והקליטה של המשפחות החדשות. אנו משקיעים הרבה מאד בכל משפחה נקלטת בכדי להגשים זאת".

המיזמים מעוררי ההשראה עמם נפגשתי בביקורי בנירים בהחלט פותחים את האופק לגבי ההתמודדות עם אתגר התעסוקה בפריפריה. מעניין לראות כיצד כל אחד מהחברים שדיברתי עמם מתמודד עם הנושא באופן שונה. בין עם על ידי פתיחת סניף חדש לחברה ויצירת פרנסה במציאת לקוחות חדשים, בין עם בלקיחת הניסיון והכישורים בהקמת עסק חדש ובין אם בשינוי קריירה דרמטי מעריכת דין לטיפולים אלטרנטיביים. הדוגמאות הללו הן כמובן רק מעט המחזיק את המרובה, ובנירים מספרים לי כי עניין העצמאות והיזמות נוכח בבתים רבים בקיבוץ הפסטורלי.

"לא מתכננים להפוך לקיבוץ ענק, חשוב לנו שכולם יכירו את כולם" (צילום: קיבוץ נירים)

*רוצים להכיר את קיבוץ נירים טוב יותר? לחצו כאן >

כתבות נוספות בנושא:

זאת ילדותי השניה - הקיבוץ ש-50% מתושביו הם ילדים

"הנסיעה בשבילי האופניים, הנופים והעצמאות של הילדים מגיל צעיר". כמחצית מתושבי קיבוץ חולתה הם מתחת לגיל 18. דווקא בעמק החולה מסתתרת ממלכת ילדים אמיתית

על כוס בירה מקומית במקום היפה בצפון

בקיבוץ גשור שבגולן יציעו לכם גם בירה מעולה וגם שכונה חדשה מול נופים שרואים רק בסרטים, וזה לגמרי מחפה על המרחק